The Impact of Russia’s Ukraine Invasion on the Arctic: From Cooperation to Conflict?

In Paul Midford, Jennifer Bailey, Katja Levy and Espen Moe (eds), Navigating East Asian Maritime Conflicts: Technological Change, Environmental Challenges, Global and Regional Responses. Palgrave Macmillan, 2024, pp. 127-150

Den russiske invasjonen av Ukraina i februar 2022 markerer et vendepunkt i forholdet mellom Vesten og Russland, også i Arktis. Likevel er det fortsatt et håp om at sikkerhetssamarbeidet i Arktis kan holdes adskilt fra krigen i Ukraina, selv om spenningene gradvis sprer seg nordover. Dette skjer blant annet gjennom Russlands krigerske retorikk, Finlands og Sveriges NATO-medlemskap og økende frykt for hybride trusler i nordområdene.

Dette kapittelet utforsker de politiske dynamikkene som påvirker statlig og militær sikkerhet i Arktis, og hvordan disse har utviklet seg siden begynnelsen av 2022. Analysen tar utgangspunkt i en konseptuell tilnærming som skiller mellom ulike nivåer i internasjonale relasjoner, og bruker Norge som eksempel for å belyse det «nasjonale» nivået. Målet er å bidra til en dypere forståelse av sikkerhet og geopolitikk i Arktis. Til slutt sammenlignes disse utviklingstrekkene med lignende dynamikker i Øst-Asia.

Lenker

FNI-DELTAKERE

  • Seniorforsker
    +47 47330349

    E-post

    ao@fni.no
    Vis E-post

RELATERTE FNI-PROSJEKTER

FORSKNINGSOMRÅDER